Sirény


Sobota 19.6. (z vlastních deníků, publikovaných v Lázeňském hostu)

Rezavě bahnité kapky odpálené koly švédského volva na světlé blůzce a tváři krásné brunety. Oči má zabodnuté do lysiny obchodníka s dematerializovanými cennými papíry. Svou coup de grace dostávám i já. Vířivý pohyb tuponosého prodavače ovoce s trsem banánů v dlani na Pankráci. Kupuji pugét čerstvé petržele. Uslzená nákupní taška s prapodivnými předměty uvnitř na osamělé lavičce pod Petřínem. Je v ní bavlněné triko s potiskem Bohorodičky. Na cestě do Regule potkávám zhýralého kanovníka volajícího na kolemjdoucí slovy: chraň tě Bůh, jestli z toho zmagoříš! Pijeme krabicový peňasol a kouříme albánský tabák. Škodíme si. Chceme si škodit. Klamný pocit nezměrnosti a výlučnosti nad vlahým večerem. Ve snu, který se mi dnes bude zdát, mě ten pocit zavede na otevřené moře. Bude noc, odkudsi se do mě zabodne vzdálený hlas sirén. Hra, na kterou přistupuji v iluzi vlastní nezranitelnosti. Nad úsvitem mě obepínají bělostné ladné ruce. Jsou laskavé, stejně však cítím, že mě k ránu zabijí. Jsem měsíční ovcí, která vyje na svého vlka.

7 komentářů:

 1. Martine...to je DOBRÉ.

  Vítej Na Pokraji!

  Fotografie a čtení je pro mne zážitek. Tady nemá cenu psát Dobrá, Pěkná, to se musí prožít a text nejlépe i odžít. To Tvoje psaní mne překvapilo, nevěděl jsem, že to takhle umíš.

  OdpovědětVymazat
 2. Františku, díky za přivítání a za pozvánku sem. Rozhlížím se a cítím se tu dobře :-) Deníky si občas píšu už řadu let, v anonymizované podobě je publikujeme v Lázeňském hostu. Poslední dobou to ale flákám. Fotka po pravdě nic extra, ale hodila se mi k tomu textu :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Vychutnal som si obraz i text.
  Takmer som "hvízdnul" ... ;-)
  Ahoj, palo.

  OdpovědětVymazat
 4. I já tě vítám mezi námi na Pokraji.

  Ta Fotka pro mě dobrá. Její divokost, atak na fantazii, nabízené (a domyšlené) příběhy.
  A jsem i rád za tvůj text,jeho styl mě baví.

  OdpovědětVymazat
 5. Fotka výborná, text na mně dost psycho :)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak teraz ani neviem či viac text, alebo foto a to sa mi foto páči je podľa mojho gusta, neostré snové nejasné hneď napoprvé a preto skvelé...rovnako ako zážitky napísané v texte...Tvorí to skvelý komplet...Moc dobré Martine !!!! A som moc rád, že sa s Tebou možem tuna stretávať...

  OdpovědětVymazat

Kam dál? Oblíbené příspěvky