Gimmi!22.11. (z vlastních deníků pro Lázeňský host)

Člověk proletí idylickou krajinou na koberci z vlastních představ a snů. Vidí rozesmáté tváře Opravdových lidí. Brzy má dojem, že je vyslancem jakéhosi zatraceného světa v nedotčeném hájemství přírodních národů, kde panuje láska k přírodě a tradicím. 

Já procházím krajinou reálnou. I já vidím rozesmáté tváře lidí. Ale v těch tvářích jsou perly i ostny. Jsou tam pochodně hrdosti, ale také touhy po penězích, po takzvaném novém, lepším životě. Křemíkový prach z polovodičů z šanghajských fabrik. Studený, unavený pot stékající do rudých atlaských svahů. Jsou tam všechny divy světa, vměstnané do jednoho jediného čipu.

Procházíme zapadlou horskou vesnicí. Ženy uhýbají a klopotně si zahalují tvář. Děti křičí, povykují a nastavují dlaně. Gimmi, gimmi pen! Zásoba propisek se povážlivě tenčí. Plakát na poště s portrétem milovaného krále Mohameda VI. Reformní monarcha s poněkud autokratickými rysy shlíží fotbalové klání místní klabzubovy jedenáctky na místním smetišti. Čaj v místě, kde se zastavil Hlas. Smlouvám s místními cenu za dopravu do Ouled Berhillu. Jde to ztuha.  Nakonec na to kašleme a jdeme přes hory a potoky po svých.

My tři králové, jdeme k vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli ze Západu. Co ty, černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás samsung galaxy II? V noci sen o škorpionech. Detaily zapomenuty, ovšem jeden má na ocasu zlověstně připíchnuty faktury za elektřinu a internet. Vítr z hor je mým přítelem. Kromě jiného nadzvedává cudným dívkám hidžáby.

7 komentářů:

 1. no Martine, co asi tak dodat? Krásná fotografie a nádherné cestopisné povídání, na víc se nezmohu

  OdpovědětVymazat
 2. Skoro se do toho člověk vžije i když atmosféra pocítěná na vlastní kůži a realita onoho světa musí být o dost citlivější - já děkuji alespoň za tento střípek do kterého jsem se díky bezvadnému vyprávění dost ponořil - dobré Martine :)

  OdpovědětVymazat
 3. Preciosa imagen y profundas palabras. Un beso de amistad desde España.

  OdpovědětVymazat
 4. Skládačka textu a obrazu. Zapadají dílky.
  Samotná fotka míří přesně. Někdy se s přijmutím takových peru

  OdpovědětVymazat

Kam dál? Oblíbené příspěvky