Pouštním liškám...
17.3. 2010 (z vlastního deníku z pěší poutě po Sinajské poušti pro Lázeňský host)
Kdybych vymrštil sám sebe do prostoru, přeletěl bych celá staletí bolesti a vášně, než bych políbil Slunce. Večer kouříme šíšu a pijeme čaj. Fáid vypráví o životě a o smutku. Když je slunce za obzorem, petrolejka mu ozařuje oči a já v nich vidím hrozitánskou samotu a stesk. Žena, děti, vidí se jednou za dva měsíce. Elektřina tu není, celé dny i noci je sám. Večery tráví četbou koránu. Někdy, spíš málokdy, ho navštíví soused, co žije na druhé straně zátoky. Opuštěné místo. Druhá, obydlenější část vesnice žije daleko odsud, asi 8 kilometrů. Říká mi, že mě seslal sám Alláh, neboť prý ho zrovna přepadaly chmury a má společnost ho rozradostnila. A já mu úplně věřím. Mluvíme dlouho do noci. Než ulehneme na rákosové podložky před chýší, Fáid dává zbytky večeře asi dvacet metrů před dům. Prý pro pouštní lišky. Přicházejí neslyšně v noci i s mláďaty. Každou noc.

Naslouchám šelestění slámy ve větru a prudkému příboji. Blízkost letiště v Šarm iš-Šéchu znamená, že přistávající letadla občas naruší atmosféru. Kolem jedné mi padají víčka, ale lišek se nakonec dočkávám. Jsou bílé, drobné a nesmírně opatrné. Pozorují mne, čekají, co udělám. Když nedělám nic, zhltnou večeři a mizí ve tmě. Schizofrenní sen o dvojici mužů s alternující identitou. Chvílemi vidím svět očima jednoho a pak zas očima druhého. Nejsem si jist, kterým z nich vlastně jsem. Nakonec z toho všeho propadám šílenství. Byla by to hezká prácička pro psychoanalytika.

6 komentářů:

 1. Bizardný, ale dosť dobrý obraz. Chvíľu som premýšľal, či by nestačil dolný štvorec - Strašiak v púšti, v strede by žiaril :-). Potom si hovorím, škoda prísť o tie ryhy dole, ležiace postavičky - ale iba jedna z nich povstala :-), a potom si hovorím, nič nekibicuj - Funguje i tak ... A opäť to čítanie - prst hore!.

  palo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Palo... o čtverci jsem uvažoval a vyzkoušel (mám čtverce hodně rád), ale tady jsem chtěl mít hodně prostoru...

   Vymazat
 2. A stín pouštní lišky dál toulá se od duny k duně, aby přinesl proroctví zanechané zde bůhví kým...

  Silná fotka s možným několikerým výkladem. Aspoň pro mě.

  (a samozřejmě opět deník!)

  OdpovědětVymazat
 3. Martine, moc se mi to celé líbí! Kdyby tak všechny fotografie z cest byly alespoň z polovinz dobré. Až pojedeme v létě s Bárou do Černý Hory nebo do Rumunska, doufám, že tuhle laťku aspoň dorovnám a budu mít dost sebekázně k psaní deníku:) To Tvoje psaní obdivuju, takové civilní a silné to je, rád to čtu. Těším se moc na další!

  OdpovědětVymazat
 4. silné psaní ke krásné fotografii, to je ale dvojka. Smekám pane !!

  OdpovědětVymazat
 5. Výborné!!! a velice dobré počtení

  OdpovědětVymazat

Kam dál? Oblíbené příspěvky