Host Na Pokraji - Lenka Faltejsková

Jsem snovač snů.
Co to znamená? To se těžko vysvětluje. Lepší bude, když vás vezmu s sebou a ukážu vám to. 
Musíme počkat do večera, než přijde Petr. Je důležitý, pro mě i pro sny, ale o tom až později.

ŘEKANad řekou je zataženo, začíná pršet. Pospíchám ven. Nastavím tvář prvním kapkám a čekám. Konečně se rozprší pořádně. Vždycky mě zajímá, jaké kapky budou padat dnes. Někdy jsou jemné, jindy pichlavé, velké, drobné, pleskavé, ledové, šimravé i dovádivé. Stojím na dvorku v dešti a čekám, až mě celou promáčí, z vlasů mi udělá mokrou řeku a ze šatů druhou kůži, stojím bosýma nohama v kaluži a nastavuju dlaně. A přitom poslouchám zvuky deště, dýchám vůni deště a cítím prsty deště.


CESTA


Když konečně přestane pršet, den se chýlí ke konci. Na jedné straně odcházející tmavé mraky, na druhé se nesměle klube slunce, které se ale stejně chystá na kutě. Tomu teď nastavuji tvář, nechám se ohřát a usušit. Vzduch po dešti je voňavý, ale má pořádnou sílu. Je cítit hlínou, tlejícím listím a životem vůbec. Je mi moc dobře. Slunce si oblékne červené pyžamo a jde si natřást beránky, aby se mu měkce spalo. Já jdu k vrátkům vyhlížet Petra. Je důležitý, pro mě i pro sny... ale to už jsem říkala. A pokaždé přijde, až když se objeví měsíc. A já ho stejně pokaždé vyhlížím.
Dnes je úplněk.

MĚSÍC


Přijde, jako vždycky, usměje se, jako vždycky, vezme mě za ruku a společně sejdeme k jezeru. Čeká tu loďka. Nasedneme, já doprostřed, Petr dozadu, ale nejdřív ještě zapálí svíčku ve velkém kulatém lampionu zavěšeném na tyči z přídě. Ten lampion má z jedné strany barvy plameňáků, západů slunce a léta, a z druhé vody, oblohy a trávy. Když se rozzáří, Petr začne veslovat. Doveze mě až do středu jezera. Tam zastaví. Vytáhne rákosovou flétnu a začne hrát. Za chvíli na hladinu vyplavou ryby. Nevím, jestli se jim tak líbí melodie flétny, nebo barvy, které kolem rozlévá světlo lampionu. Ale připlavou vždycky.Petr hraje na rákosovou flétnu, černá hladina tiše šplouchá, jak se zvědavé ryby třou o sebe, fouká vítr a cuchá mi vlasy, protože ví, že to mám ráda. Nahoře svítí měsíc a dole lampion. Teď je ta pravá chvíle. Zabalím se do plédu, který kdysi z pavučin uháčkovala moje babička, lehnu si na dno vystlané trávou a zavřu oči. A z loďky uprostřed jezera se začnou linout moje sny, které se proplétají a spojují a vytvářejí osnovu, a tahle látka se rozlévá po noční obloze a vítr ji žene dál, na samoty, do vesnic a do měst, do oken domů, do postelí měkkých i tvrdých, do hlav spáčů, pod víčka, pod kůži.

SEN


Jsem snovač snů.
Jsem snovač.
Jsem.

23 komentářů:

 1. Úžasné a jedinečné! Já to musím vědět...;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem rád, že Tě František přivedl (předběhl mě, čímž mi ulehčil práci :) ).
  Vybrali jste spolu nádherný kusy, popsala jsi je přesně tak jak Tě znám.

  Díky oběma

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jirko, tos mě velmi potěšil. Já jsem se tu octla moc ráda a cením si toho, fakt. Děkuju!

   Vymazat
 3. Dobré hostování - líbí se mi to :)

  OdpovědětVymazat
 4. Krásné fotky a poetický text k tomu... Františku velké díky za to, že jsi sem Lenku přivedl. A tobě Leni přeju, abys tyhle sedmimílové boty, co máš na nohou a co ti dávají takovou rychlost, neztratila... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, Martine, hlavně že se najdou takoví, kterým ty sny můžu posílat :-) A Františkovi taky dík, že jsem směla zavítat do tak vybrané společnosti :-)

   Vymazat
 5. juj, to je pěkné povídání, juj, to jsou krásné abstrakce !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiří, děkuju, já si tu dneska připadám jak kytka ve váze na svátečním stole :-)

   Vymazat
 6. To je skvělé, nádherné abstraktní obrazy spolu s výborným textem, děkuji.

  OdpovědětVymazat
 7. Jste, Lenko, všestraně úzasná. Karel Ch.

  OdpovědětVymazat
 8. Krásna poetika obrazu i myšlienok ... Teší ma, že existujú ešte víly ... ;-), len Dobré svetlo, prajem!
  palo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pěkně mi už dávno nikdo neřek' :-). Děkuju, Palo.

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. NO,
  nevím co bych měla komentovat. Jen mě mrzí, že se nedá přes monitor dotknout. Cítím, že je to zatím to nejlepší, co jsem od tebe viděla a moc tě obdivuji za to že jseš.
  Eva

  OdpovědětVymazat
 11. Skvělé! Opravdu se ti to moc povedlo. Ve spojení s obrázky to tvoří krásný celek. B.

  OdpovědětVymazat

Kam dál? Oblíbené příspěvky