Pohledy jinam - Stavros StamatiouNepovažuje se za pouličního fotografa, přesto ho potkáte bloumajícího v ulicích Peraii poblíž Soluně. Řecký fotograf Stavros Stamatiou. Jako na streetaře jsem na něj také kdysi narazil, zaujal mě tenkrát hlavně svojí stínohrou, děj ulice byl na fotkách zaznamenaný až minimalisticky a přesto živě. Fotky lákaly se vypravit do uliček Stavrosova města a toulat se jimi. A třeba ho tam i potkat.

Jenže když jsem nedávno zašel na jeho web, objevil jsem projekt “a raven’s dream”. Listoval jsem fotkama několikrát dokola, byl čím dál víc do snímků ponořenej. Zdánlivě nesouvisející fotky z noční krajiny, fotky zvířat a nakonec i lidí. Je to jen inspirace Havranem E.A.Poea? Ve fotkách je ale i vlastní příběh. Jako by vyrovnávání se ze strachem či fobiemi z minulosti. Odhalování nějakých tajemství. A jak jsem později objevil v jednom rozhovoru se Stavrosem, je to skutečně tak… 

"Havranův sen je můj pokus vypořádat se se záhadou. Hledal jsem, jak se znovu ponořit do věku nevinnosti, kde se objevily všechny ty záhady, tajemno a někdy i zlověstno.
V této sérii, jsem si dal za cíl prozkoumat místa, kde věci, které byly určeny k ukrytí, jsou odhaleny, pokusil se zrekonstruovat nezřetelné vzpomínky, odhalit skrytá tajemství, konfrontovat je se svými dětskými strachy a vymítat je.
Celý zážitek tvorby těchto obrázků je pro mě jako vykoupením se; proces tvorby byl téměř psychoanalytický proces.
Pro mne je fotografování způsob chápání světa, který je silně osobní, je mi klíčem k odemknutí skrytých obav i nadějí.”


Přeji vám zážitek, který bude i pro vás stát za to. Kliknutím na první z fotografií můžete vidět Havranův sen, kliknutím na druhou Stavrosovy fotografie z ulice.
3 komentáře:

 1. Neskutočné. Oslovil, veľmi! Hm,...
  palo

  OdpovědětVymazat
 2. obdovuju vidění některých lidí, načež pak lituju svého nicotného talentu... zážitek!

  OdpovědětVymazat
 3. Ta první fotka v náhledu je skvělá! :-)

  OdpovědětVymazat

Kam dál? Oblíbené příspěvky